Tisíce bytů v Praze je prázdných. Jak je to možné?

Zvýšení daně
z nemovitostí

V Praze je tisíce neobydlených bytů a chátrajících činžovních domů. Jsou, ale ne na prodej. Přitom je hodně lidí, kteří by je koupili nebo pronajali. Řešení existuje.

Než mě začnete lynčovat, tak chci říct, že v žádném případě nejsem pro zvýšení daňové zátěže obyvatel, spíše pro přeskupení daní, jak vám vysvětlím v závěru článku. Průměrného majitele, který nemovitost užívá pro svou potřebu se vůbec nedotkne.

V západní Evropě, USA a Kanadě to pochopili již dávno. Daň z nemovitostí nutí vlastníky k hospodárnějšímu využívání jejich nemovitostí, čímž umí systémově vyřešit spoustu problémů na realitním trhu.

V Praze je spoustu nemovitostí, které majitelé nevyužívají, mají v nich jen uložený kapitál, byty jsou prázdné, stavební pozemky leží ladem. A majitele nic nenutí to změnit.

Např. v Německu je základní daň z nemovitostí 0,35 % z tržní ceny, ale k ní si obce připočítávají obecní koeficienty, takže ve velkých německých městech se platí daň z nemovitosti klidně i více než 2 % z tržní ceny ročně.

Podobné je to v Kanadě či USA. Tam vlastník nemovitosti zaplatí ročně nejčastěji od 1 až 2 % z aktuální tržní ceny nemovitostí do obecní kasy v závislosti na lokalitě. Zhodnotíte nemovitost či její cena vzroste? Zvýší se vám daň.

Někde hraje při výpočtu daně roli i to, jestli je nemovitost obsazená či prázdná. Např. ve Washington DC byste platili 0,85 % z tržní ceny u obsazené nemovitosti, u prázdné dokonce 5% z tržní ceny ročně.

Na fungování obce tak přispívají ti, kdo mají majetek. Čím větší nemovitý majetek máte, tím více na fungování obce přispíváte.

Daň z nemovitostí v Česku

V Česku to takto nefunguje. Největšími přispěvateli do obecní kasy jsou ti, kdo v obci pracují a mají v ní trvalé bydliště, nikoli ti, kdo v obci vlastní nemovitosti. 

A to je dle mého názoru špatně. 

Pokud nemovitost patří cizinci, který tu trvalý pobyt nemá, nemovitost je opuštěná a nestará se o ni, nikdo v obci z ní nemá žádný užitek ba naopak.

Prodávali jsme před 4 lety činžák. Italové ho koupili v devadesátých letech za 22 miliónů. Přes 20 let na něj nesáhli, s výjimkou toho, že tam zazdili okna, jako reakci na to, že tam pobývali bezdomovci. Před 4 lety si ho od nich koupil náš klient, kterého jsme zastupovali za 155 miliónů. Praha je pro pasivní investory rájem, jako málokterá vyspělá země světa.