Když nájemník neplatí nájem, tak ho vystěhuji

Pořídili jste si byt na investici,
chcete ho pronajímat?

Výběr kvalitních nájemníků je naprosto zásadní, pokud se nechcete jako pronajímatel spálit. Jak tedy prověřit kvalitu nájemníků?

Pronájem nemovitosti vám můžete zajistit zajímavé příjmy, pokud víte jak na to. V Praze a Brně se dá docílit rentabilita, (tj. roční výnos / pořizovací cena okolo x 100) 4 až 5 % ročně. V jiných částech ČR to může být dokonce ještě větší. Pokud umíte pracovat s finanční pákou, můžete dokonce výnos vlastního kapitálu zvýšit o 10 i 20 %. Velmi zkušení investoři umí zvýšit výnos ještě více. To však vyžaduje hodně zkušenosti. Nicméně takový výnos je pro mnoho pronajímatelů nedostižný sen. Finančí páka je dobrý sluha, ale zlý pán.

Ambice mnoha realitních investorů však končí fiaskem A to nejen proto, že neumí koupit vhodnou investiční nemovitost, ale zejména proto, že neumí vybrat kvalitní nájemníky. Upřímně, někteří nájemníci vám mohou “dopřát” bezesné noci a způsobit hodně škody. Proto je důležité se naučit problémům předcházet. 

Největší problémy jsou ve špatném výběru nájemníků

Pokud si do bytu nastěhujete nájemníka, který vám po několika měsících přestane platit nájem, odmítá se vystěhovat, byt vybydlí nebo dokonce zdemoluje tak vás takové zkušenosti zřejmě nakonec od dalšího pronajímání odradí a rozhodnete se nemovitost prodat. Tak daleko to nemusí dojít, pokud budete klást velký důraz již na samotný výběr nájemníků. Předcházet problémům je mnohem snazší, než řešit problémy s neplatiči.

Jak prověřit kvalitu nájemníků?

Drtivé většině problémů se dá předcházet již před uzavřením nájemní smlouvy tím, že prověříte kvalitu nájemníků. Jenže toto bohužel většina pronajímatelů vůbec nedělá. Mnoho z nich si vybírá nájemníky jen podle sympatií, občas se zeptají na povolání, rodinné poměry, důvody hledání pronájmu a tím jejich prověřování kvality končí.

A teď nemyslím jen kvalitu z pohledu schopnosti platit nájemné, ale morální kvalitu nájemníků, tzn. jaký mají zájemci o pronájem postoj k dodržování pravidel, respekt k zákonům, mezilidským a tedy i sousedským vztahům.

Pochopitelně i ti nejproblematičtější nájemníci se před podpisem nájemní smlouvy snaží působit v nejlepším světle a mnoho majitelů tak ošálí. Proto se zájemců o pronájem ptejte na důvody, proč hledají nájem, chtějte reference ze zaměstnání či od bývalých pronajímatelů, dívejte se do insolvenčního rejstříku na www.justice.cz, googlujte si je či hledejte informace na sociálních sítích. 

Někdy se můžete jen na internetu dopátrat informací, které vám o serióznosti či bonitě mnohé napoví. Máte-li pochybnosti, žádejte další garance, např. vyšší kauci, předložení výpisu z bankovního účtu, výpis z registru neplatičů (např. www.solus.cz). Prověřte si, jestli není zájemce v exekuci. To zjistíte z centrálního registru exekucí na www.ceecr.cz. Jeden výpis z registru stojí 60,- Kč. 

Je lepší přijít o zájemce, o němž již na počátku máte pochybnosti, že dostojí svým závazkům, než řešit následné problémy. Pamatujte, občanský zákoník více chrání nájemníky, než pronajímatele, jste tak v nevýhodě.